IGA Honour Roll

    Since they were first run in 2005, the Indigenous Governance Awards have recognised some of the most successful and respected Aboriginal and Torres Strait Islander organisations in the country.

    2014

    Australian Indigenous Mentoring Experience (AIME)
    Girringun Aboriginal Corporation (highly commended, category A)
    Institute for Urban Indigenous Health
    The Marruk Project (winner, category B)
    Muntjiltjarra Wurrgumu Group (highly commended, category B)
    Ngnowar Aerwah Aboriginal Corporation
    Victorian Aboriginal Child Care Agency (VACCA)
    Waltja Tjutangku Palyapayi Aboriginal Corporation (winner, category A)

    2012

    Martumili Artists
    Murdi Paaki Regional Assembly (highly commended, category B)
    Ngaanyatjarra Pitjantjatjara Yankunytjatjara Women’s Council Aboriginal Corporation (winner, category A)

    Secretariat of National Aboriginal and Islander Child Care (highly commended, category A)
    Warlpiri Youth Development Aboriginal Corporation
    Western Desert Nganampa Walytja Palyantjaku Tjutaku Aboriginal Corporation
    Yawoorroong Miriuwung Gajerrong Yirrgeb Noong Dawang Aboriginal Corporation
    Yiriman Project (winner, category B)

    2010

    ANKAAA
    Australian Indigenous Doctors Association
    Carbon Media Events Pty Ltd (winner, category A – organisations established for less than 10 years)
    Laynhapuy Homelands (winner, category B – organisations established for more than 10 years)
    Mirimbeena Aboriginal Education
    Napranum Preschool PaL Group
    Noongar Mia Mia Pty Ltd (highly commended, category A)
    North Coast Aboriginal Corporation for Community Health (highly commended, category B)

    2008

    Murriajabree Aboriginal and Torres Strait Islander Association Inc.
    South West Aboriginal Medical Service (highly commended, category B – organisations established for more than 10 years)
    Tirkandi Inaburra Cultural and Development Centre Inc
    Traditional Credit Union (winner, category B)
    Waltja Tjutangku Palyapayi
    Warakurna Artists (winner, category A – organisations established for less than 10 years)
    Yawoorroong Miriuwung Gajerrong Yirrgeb Noong Dawang Aboriginal Corporation (highly commended, category A)
    Yirra Yaakin Aboriginal Corporation

    2006

    Gannambarra Enterprises (winner, category A– organisations established for less than 10 years)
    Muru Mittigar Aboriginal Cultural and Education Centre
    Nyirranggulung Mardrulk Ngadberre Regional Council
    Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre
    Wuchopperen Health Service Limited (winner, category B– organisations established for more than 10 years)
    Wunan Foundation (highly commended, category A)
    Yarrabah Shire Council
    Yirra Yaakin Aboriginal Corporation (highly commended, category B)

    2005

    Central Australian Aboriginal Congress
    Goldfields Land and Sea Council Aboriginal Corporation
    Institute for Aboriginal Development Inc
    Koorie Heritage Trust Inc (winner)
    Maari Ma Health Aboriginal Corporation
    North Coast Aboriginal Corporation for Community Health
    Sunrise Health Service (highly commended)
    Tiwi Islands Local Government