IGA Honour Roll

Since they were first run in 2005, the Indigenous Governance Awards have recognised some of the most successful and respected Aboriginal and Torres Strait Islander organisations in the country.

2014

Australian Indigenous Mentoring Experience (AIME)
Girringun Aboriginal Corporation (highly commended, category A)
Institute for Urban Indigenous Health
The Marruk Project (winner, category B)
Muntjiltjarra Wurrgumu Group (highly commended, category B)
Ngnowar Aerwah Aboriginal Corporation
Victorian Aboriginal Child Care Agency (VACCA)
Waltja Tjutangku Palyapayi Aboriginal Corporation (winner, category A)

2012

Martumili Artists
Murdi Paaki Regional Assembly (highly commended, category B)
Ngaanyatjarra Pitjantjatjara Yankunytjatjara Women’s Council Aboriginal Corporation (winner, category A)

Secretariat of National Aboriginal and Islander Child Care (highly commended, category A)
Warlpiri Youth Development Aboriginal Corporation
Western Desert Nganampa Walytja Palyantjaku Tjutaku Aboriginal Corporation
Yawoorroong Miriuwung Gajerrong Yirrgeb Noong Dawang Aboriginal Corporation
Yiriman Project (winner, category B)

2010

ANKAAA
Australian Indigenous Doctors Association
Carbon Media Events Pty Ltd (winner, category A – organisations established for less than 10 years)
Laynhapuy Homelands (winner, category B – organisations established for more than 10 years)
Mirimbeena Aboriginal Education
Napranum Preschool PaL Group
Noongar Mia Mia Pty Ltd (highly commended, category A)
North Coast Aboriginal Corporation for Community Health (highly commended, category B)

2008

Murriajabree Aboriginal and Torres Strait Islander Association Inc.
South West Aboriginal Medical Service (highly commended, category B – organisations established for more than 10 years)
Tirkandi Inaburra Cultural and Development Centre Inc
Traditional Credit Union (winner, category B)
Waltja Tjutangku Palyapayi
Warakurna Artists (winner, category A – organisations established for less than 10 years)
Yawoorroong Miriuwung Gajerrong Yirrgeb Noong Dawang Aboriginal Corporation (highly commended, category A)
Yirra Yaakin Aboriginal Corporation

2006

Gannambarra Enterprises (winner, category A– organisations established for less than 10 years)
Muru Mittigar Aboriginal Cultural and Education Centre
Nyirranggulung Mardrulk Ngadberre Regional Council
Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre
Wuchopperen Health Service Limited (winner, category B– organisations established for more than 10 years)
Wunan Foundation (highly commended, category A)
Yarrabah Shire Council
Yirra Yaakin Aboriginal Corporation (highly commended, category B)

2005

Central Australian Aboriginal Congress
Goldfields Land and Sea Council Aboriginal Corporation
Institute for Aboriginal Development Inc
Koorie Heritage Trust Inc (winner)
Maari Ma Health Aboriginal Corporation
North Coast Aboriginal Corporation for Community Health
Sunrise Health Service (highly commended)
Tiwi Islands Local Government